Çam Ağacı Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Çam Ağacı Çeşitleri Nelerdir?

Çam Ağacı Çeşitleri, Çam ağacı çamgiller familyasından olup iğneli ve kozalaklı bir ağaç çeşididir. Ülkemizde genellikle kara deniz bölgesinde sıklıkla yetişmektedir. Çam ağacı çeşitleri, ülkemiz genelinde çam ağacı çeşit türü sayılı bulunmakla beraber değişik ülkelere dağılımı oldukça fazladır. Çam ağaçları dört mevsim yeşilliğinden hiçbir şey kaybetmeyen özelliğe sahiptir. Çam ağacının iğnemsi yaprakları iğne gibi sivri, ser ve kalın oluşu ağacı dayanıklı kılmaktadır. Çam ağacının üzerinde bulunan sert ve taneli kozalaklar erkek ve dişi olarak iki kısma ayrılmaktadır. Erkek olan kozalaklar polen döken ve çam ağcı gövdesinde kısa süreli kalır. Dişi olan kozalak erkek kozalağa oranla daha büyüktür ve çam ağacının üzerinde uzun süre kalırlar. Çam ağacından ham reçine ve çam sakızı elde edilmektedir. Kâğıt hamuru yapımında ve kerestecilikte çam ağacı kullanılmaktadır. Çam ağcından kozmetik sanayinde faydalanmaktadır.

Çam Ağacı Çeşitleri
  • Fıstık çamı ağacı, ülkemizde Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetişmektedir. Fıstık çamının dalları şemsiye şeklindedir. Şemsiye şeklinde olan fıstık çamı ağcının dalları yukarı doğru toplanarak durmaktadır. Fıstık çamı deniz seviyesinden oldukça yükseklerde bulunmaktadır. Çam ağacının yağlı fıstıkları insanlar tarafından toplanarak satılmakta ve geçim kaynakları olmaktadır.
  • Ak çam ağacı, diğer çam ağaçlarının aksine oldukça düz yapraklara sahiptir. Düz yapraklarla oluşan ağacın şekli tamamıyla piramide benzemektedir. Ak çam ağacı daha çok dağlık bölgelerde yetişmektedir. Yaprakları daha kısa ve düzdür.
  • Sahil çamı ağacı, denize yakın yüksek bölgelerde ve daha çok sıcak olan alanlarda yetişen bir çeşittir. Sahil çam ağacının yaprağı diğerlerine göre daha uzun ve sivridir. Sahil çam ağcının rengi sarı renktedir. Sahil çam ağacı Marmara ve Kara deniz bölgelerine ait çam ağacıdır. Çam ağacının kozalakları sapsız ve oldukça iridir.
  • Laden çam ağacı, boyları oldukça uzundur. Ağcın dalları diğerlerine göre kısa ve aşağıya doğru eğiktir. Kozalakları pullanma olmadan ağaçtan kopmaktadır. Akçam ağacına daha çok benzemektedir.
  • Kara çam ağacı, Marmara bölgesinde Uludağ alanında en sıklıkla bulunan çam ağacıdır.
  • Kaliforniya çam ağacı, yer yüzünde bulunan en uzun ağaçlardan sayılmaktadır. Bu çam ağacı çeşitlerinin yanı sıra diğer çam ağacı çeşitleri; Kızıl çam, kanarya adaları çamı, İsviçre fıstık çamı, Halep çamı, dağ çamı, Bosna çamı, Çin beyaz çamı, Japon sarı çamı, Bunge çamı, Vietnam beyaz çamı, Kore çamı, Luhcu çamı, Ağlayan çam, Yunan çamı, Japon fıstık çamı, beyaz kabuklu çam, tilki kuyruklu çam, kumsal çamı, büyük kozalaklı çam, kısa yapraklı çam, Colorado çamı, şekere çamı, tek yapraklı çam, uzun yapraklı çam, batı çamı, Teksas çamı, katran çamı, sabin çamı, bataklık çamı, Arizona camı, Nelson çamı, yumurta kozalaklı çam, Meksika ağlayan çamı, gibi çam ağaç çeşitlerini sıralayabiliriz.

Çam Ağacı Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Marul Çeşitleri Nelerdir?

Marul Çeşitleri Nelerdir?

Toprak Çeşitleri Nelerdir?

Toprak Çeşitleri Nelerdir?

Kafes Çeşitleri Nelerdir?

Kafes Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurta Çeşitleri Nelerdir?

Yumurta Çeşitleri Nelerdir?

Patates Yemeği Çeşitleri Nelerdir?

Patates Yemeği Çeşitleri Nelerdir?

Ayı Çeşitleri Nelerdir?

Ayı Çeşitleri Nelerdir?

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Anlatım Çeşitleri Nelerdir?

Anlatım Çeşitleri Nelerdir?