Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Diş kaplama çeşitleri, insanların diş problemleri veya estetik ihtiyaçları nedeniyle diş hekimlerine başvurmaları neticesinde gerçekleştirilen diş uygulamalarını ifade eder. Gerekçeler pek çok olabilir. Dişlerin çürümesi, kırılması, çatlaması, diş kaybı, doğuştan veya sonradan oluşan deformasyonlar olabileceği gibi tamamen estetik görünüm açısından da diş kaplama çeşitleri tercih edilebilir.

Porselen diş kaplamaları, genellikle dişlerin tamamen veya kısmen kaybedildiği durumlarda kimi zamanlarda ise estetik görünümün güzelleştirilmesi amacıyla kullanılan kaplama veya takma diş olarak tabir edilen kaplamalardır. Yapılan uygulamalar hem kişinin estetik kaygılarını gidermeye yöneliktir hem de kökü sağlam ancak üstten kırılmış, zedelenmiş, çürümüş dişlerin kurtarılmasına yönelik uygulamalardır. Diş protezinde kullanılan porselen gerek fonksiyonellik açısından ve gerekse görünüm açısından gerçek dişlere en yakın madde olduğundan diş hekimleri ve kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilir.

Diş Kaplama Çeşitleri

Günümüzde gelişen teknoloji ve tıbbın el birliği ile diş kaplama çeşitleri oldukça geniş bir yelpazeye dönüşmüştür. Bunlar sabit olduğu gibi hareketli (Total) de olabilir.

Porselen diş kaplamaları
  • Metal destekli diş kaplama uygulamasının, daha çok arka dişler için uygulanması önerilir. Çünkü alt yapıda kullanılan metal alaşım sağlamlık açısından çok yüksek basınçlara dayanıklıdır ancak ışığı geçirgenliği olmadığından mat ve yapay bir görünüm arz eder ve bu nedenle estetik açıdan uygun değildir.
  • Zirkonyum destekli diş kaplama uygulaması, diş kaplama çeşitleri arasında son yıllarda giderek yaygınlaşan bir uygulamadır. Bu uygulamada diş kaplama altyapısı olarak metal değil zirkonyum elementi kullanılmaktadır. Zirkonyum beyaz renkli ve ışığı geçiren bir element olduğundan sağladığı doğal görünüm insanların estetik beklentilerini karşıladığı ve bunun yanı sıra sağlamlık düzeyi de yüksek olduğu için kullanıcılar tarafından da diş hekimleri tarafından da tercih edilmektedir.
  • Full porselen diş kaplamaları doğal dişe en yakın kaplamalardır. Alt yapısında da güçlendirilmiş porselen kullanılır.
  • Lamine kaplama (Yaprak kaplama), oldukça ince hazırlanan porselen tabakalar halinde olduğu için hem ışığı geçirgenliği hem ışığı yansıtması nedeniyle estetik görünümde mükemmele en yakın olan diş kaplama çeşitlerindendir. Üstüne takılacakları dişlerin gereksiz yere kesilip yontulmasına gerek kalmayan, direnci yüksek, sigara lekelerine veya diş taşı oluşumlarına izin vermeyen bir uygulamadır.
Doğru kullanılmaları halinde çok daha uzun süreler kullanılabilirler ancak porselen diş kaplamalarına diş hekimlerinin biçtiği yaşam ömrü genellikle 10-15 yıldır.

Diş Kaplama Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Açma Çeşitleri Nelerdir?

Açma Çeşitleri Nelerdir?

Toprak Çeşitleri Nelerdir?

Toprak Çeşitleri Nelerdir?

Tabanca Çeşitleri Nelerdir?

Tabanca Çeşitleri Nelerdir?

Poğaça Çeşitleri Nelerdir?

Poğaça Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kayısı Çeşitleri Nelerdir?

Kayısı Çeşitleri Nelerdir?

Gaz Çeşitleri Nelerdir?

Gaz Çeşitleri Nelerdir?

Saat Çeşitleri Nelerdir?

Saat Çeşitleri Nelerdir?

Kuru Fasulye Çeşitleri Nelerdir?

Kuru Fasulye Çeşitleri Nelerdir?

Mantı Çeşitleri Nelerdir?

Mantı Çeşitleri Nelerdir?