Diyot Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Diyot Çeşitleri Nelerdir?

Diyot çeşitleri, kullanım alanlarına göre değişiklik gösteren ve yapmış oldukları her ne kadar çeşidi değişse bile aynı olan malzemelerdir. Bu malzemeler sadece elektronik ortamlarda kullanarak görevler yapmaktadır. Günümüzde tüm diyot çeşitlerinin büyük önemi bulunmaktadır. Bu elektronik devre elemanları devre üzerinde akımın sadece tek yönde geçmesini sağlayarak sistemin zarar görmesini engellemektedir.

Diyot çeşitleri incelendiğinde her birinin yarı iletken olduğunu görebiliriz. Bu özelliği nedeni ile devre üzerinde anahtar görevini görmektedir. Normal bir anahtara göre boyutu oldukça düşük olan bu diyotlar, hemen hemen her elektronik devrede bulunmaktadır. Diyot çeşitleri birçok zamana silisyum ve germanyum gibi malzemelerden üretilmektedir. Diyot çeşitlerinde katot ve anot uçları bulunmaktadır. Katot eksi anlamına gelir ve bu yönden akım geçmez. Bu devre elemanlarının kontrolü ise basit bir avometre ile gerçekleşebilmektedir.

Diyot çeşitleri nelerdir?
 • Kristal diyot: Kristal diyot, eski zamanlarda günümüze kadar çok yaygın bir şekilde kullanılmış bir diyot çeşididir. Bu diyotların tarihi de elektoronik tarihine göre eskidir. Bu kadar eski olmasının en büyük nedeni ise diyotların ana malzemesi olan germanyum ve silikon gibi maddelerin bulunmaması, bunlar yerine kristal malzemesinin bulunmasıdır. Günümüzde de pek çok elektronik devre içerisinde kristal diyotla karşılaşmak mümkündür. Özellikle akımı doğrultmak amacı ile yaygın bir şekilde kristal diyot kullanılmaktadır. Elektronik devre üzerinde herhangi bir kısa devre olması durumunda kristal diyot kullanılarak buradaki akım kesilebilir.
 • Köprü tipi diyot: bu diyot türü de ülkemizde ve dünyada çok sık kullanılan diyot çeşitleri arasında yer almaktadır. Diğer diyot çeşitlerine göre yapısal olarak da farklı olan bu diyotun özellikleri de farklıdır. Bu diyotun elde edilmesi için kristal diyotlardan 4 tanesini birbirine bağlamak gerekmektedir. Yapılan bu işlemde 4 farklı bacak elde edilmektedir. Bu bacaklardan iki tanesi alternatif akım için gereklidir iki tanesi ise doğru akım bacağıdır. Genellikle tam devre doğrultma durumlarında kullanılmaktadır.
 • Zener diyot: bu diyot çeşidinde ise kullanım amaç biraz daha farklıdır. Genellikle zener diyot günümüzde elektronik devreler üzerindeki akımı sabitlemek amacı ile kullanılmaktadır. Ayrıca devre üzerine de ters bir şekilde polarize edilir. Yani diğer diyot çeşitlerine göre zener diyot devreye ters bağlanır. Bu diyotlar belirli bir akım değerine kadar yalıtkan kaldığı için devre üzerinde çok önemli görevleri üstlenmiş olurlar. Bu değer aşıldığında ise iletken özelliği kazanarak görevlerini yaparlar.
 • Tünel diyot: Tünel diyotlar, günümüzde özellikle mikrodalga alanında yülselteç olarak görev yapmaktadır. Bu diyotlar sayesinde çok küçük gerilimler bile çok hızlı bir şekilde elektron geçişini sağlamaktadır. Bu nedenle yüksek frekans devrelerinde tünel diyotlar çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Güç sarfiyatları oldukça düşük olan tünel diyotların bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan biri stabil olmamalarıdır. Negatif dirençli olmaları nedeni ile kontrolleri zordur. Bunun yanı sıra istenmeyen işaretlere de kaynak olur.
Diğer diyot çeşitleri nelerdir?
 • Işık diyot
 • Foto diyot
 • Ayarlanabilir diyot
 • Gunn diyot
 • Baritt diyot
 • Pin diyot
 • IMPAT diyot

Diyot Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bilezik Çeşitleri Nelerdir?

Bilezik Çeşitleri Nelerdir?

Poğaça Çeşitleri Nelerdir?

Poğaça Çeşitleri Nelerdir?

Yangın Çeşitleri Nelerdir?

Yangın Çeşitleri Nelerdir?

Açma Çeşitleri Nelerdir?

Açma Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Krem Çeşitleri Nelerdir?

Krem Çeşitleri Nelerdir?

Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Besin Çeşitleri Nelerdir?

Besin Çeşitleri Nelerdir?

Un Çeşitleri Nelerdir?

Un Çeşitleri Nelerdir?

Kadayıf Çeşitleri Nelerdir?

Kadayıf Çeşitleri Nelerdir?