Film Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Film Çeşitleri Nelerdir?

Film Çeşitleri, Film izlemek birçok insan için bir tutkudur aslında. Film severler sürekli vizyonu takip eder ve yeni çıkan filmleri, yönetmenleri yakından takip ederler. İyi bir film izleyicisi film çeşitlerini iyi belir ve özellikle film seçerken sevdiği filmi tercih eder. Birden fazla film çeşidi bulunmaktadır. Film çeşitlerini şu şekilde açıklayabiliriz;

Aşk: Aşk filmi birçok kişinin özellikle de kadınların ilgiyle takip ettiği ve izlediği film çeşitleri arasındadır. Aşk filmlerin de filmin iki ana karakteri aşk üzerine kurulmuştur. Aşk filmlerin de özellikle yasak aşk, fedakârlık, aşkı için mücadele etme ve fedakârlık da bulunma gibi konular yer almaktadır. Aşk filmleri mutlu sonla ya da kötü sonla bitmektedir. Aşk filmleri de kendi içerisinde romantik dram ve romantik komedi olmak üzere ikiye ayrılır.

Gizem/Şüphe: bu tür filmler genellikle polisiye filmleri olmaktadır. Bu filmler gizem, dedektiflik ön plandadır. Gizem filmin de baş kahraman bir olayı çözmek için uğraşır ve akıl yürütür. Gizem filmlerinin sonu çoğu zaman şaşırtıcıdır. Gizem filmi kapalı gizem ve açık gizem olmak üzere ikiye ayrılır.

Doğaüstü: bu tarz filmler genellikle yetişkinler tarafından tercih edilse de hayalet, tanrı, büyü, mucizeleri merak eden çocuklar tarafından da tercih edilmektedir. Doğaüstü filmlerin de genellikle cevabı açıklanamayan olaylar yer almaktadır ve bu olaylar genellikle hayaletlere, cinlere ve büyülere dayandırılmaktadır. Doğaüstü filmler doğaüstü komedi ve doğaüstü dram olma üzere ikiye ayrılır.

Korku: Korku filminde panik, irkilme, tedirginlik gibi duygular hakimdir. Korku filmi izlerken hop oturup hop kalmayı göze almalısınız. Bu tür filmler de genellikle olaylar şeytanı ve zombi üzerine kuruludur. Bu film türünde korkunun yanı sıra şiddet içeren sahnelerde sıkça yer almaktadır. Korku filmi komedi korku, gençlik korku, canavar korku ve seri katil çeşitleri bulunmaktadır.

Komedi: Eğlenmek ve gün içerisinde yaşanan olumsuzluklardan uzaklaşmak için birçok kişi komedi türünü tercih etmektedir. Komedi filmlerinde asıl amaç seyirciyi eğlendirmek, güldürmektir. Komedi türü filmler ciddi konuları ele alırken bile seyirciyi güldürmeyi başarmaktadır. Komedi türünün sonu çoğunlukla mutlu biter. Komedi türü filmler sadece bir baş kahramanın üzerine yoğunlaşır. Komedi türü filmler absürt komedi, aksiyon komedi, komedi korku, komedi dram olmak üzere dört guruba ayrılmaktadır.

Fantastik Film: bu film türünde hayal gücü ağır basmaktadır. Sihir, büyü, hayal dünyasını konu alan durumlar işlenir. Fantastik filmler aslında korku ve bilim kurgu filmlerinin özelliklerini de barındırmaktadır. Bu film çeşidin de gerçek dışı durumlar işlenir. Fantastik filmlerin bangs, ileri fantastik, sihir ve kılıç gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Gerilim Filmi: bu tür filmler de seyirciyi kuşku duymaya yönlendirecek durumlar işlenir. Gerilim filminin baş kahramanı çoğunlukla bir olayla karşı karşıyadır ve bu olaya çözmeye çalışırken başına olmadıklar şeyler gelir. Olayı çözerken kaçma, yakalanma riski ve görevini gizli tutma gibi durumlar yaşamak zorunda kalır. Gerilim filminin aksiyon gerilim, suç gerilim, psikolojik gerilim, bilim kurgu gerilim ve dini gerilim gibi türleri bulunmaktadır.

Animasyon: bu tür genellikle çocuklar tarafında tercih edilse de konusuna göre yetişkinlerde çok sık tercih etmektedir. Animasyonda hayal gücü ve yaratıcılık işlenmektedir. Bu türde hayvanlar konuşturulur. Animasyon da hikayeler işlenebilir. Animasyon anime, yetişkin, çocuk, aile ve müzikal animasyon gibi türleri bulunmaktadır.

Bilim-Kurgu Filmleri: bu tür filmler varsayımlar üzerine düşünülen konuları işlemektedir. Utopik konular işlenir. Genellikle gelecek de yaşanması varsayılan olaylar üzerinde durulur. Dünyada dışında keşfedilmemiş başka bir gezegen keşfetmek, dünyayı kötü adamların elinde kurtarmak gibi konular işlenir. Zaman yolculuğu, uzay filmleri, distopya gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Film Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çiçek Çeşitleri Nelerdir?

Çiçek Çeşitleri Nelerdir?

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?

Tezgah Çeşitleri Nelerdir?

Tezgah Çeşitleri Nelerdir?

Arı Çeşitleri Nelerdir?

Arı Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ampul Çeşitleri Nelerdir?

Ampul Çeşitleri Nelerdir?

Teleskop Çeşitleri Nelerdir?

Teleskop Çeşitleri Nelerdir?

Dut Çeşitleri Nelerdir?

Dut Çeşitleri Nelerdir?

Ağrı Çeşitleri Nelerdir?

Ağrı Çeşitleri Nelerdir?

Stres Çeşitleri Nelerdir?

Stres Çeşitleri Nelerdir?