Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Çiçek Çeşitleri

Çiçek Çeşitleri

Çiçek çeşitleri, Yeryüzünü kaplayan ve çeşidi saymakla bitmeyen, insana pozitif enerji veren harika bitkilerdir. Güzellikleriyle, kokularıyla hayatımıza renk katarlar. Yaşantımızdaki tüm özel günlerde, çiçeklerle birlikte olur ve sevdiklerimizi de bu çiçeklerle mutlu ederiz. Hepsinin ayrı anlam ve önemi vardır. Evimizi, iş yerimizi, bahçemizi, parkımızı kısacası çevremizi onlar süsler ve renklendirir.

Çiçek çeşitleri ve özellikleri nelerdir?


Orkide: Kadınların özel günlerde almak istediği nadide çiçeklerdendir. Aynı zamanda ilk günkü gibi taze ve güzel kalması için kadınlar kadar narin, kadınlar kadar sevgiye muhtaç, kadınlar kadar bakıma ve anlayışa ihtiyaç duyan duygusal bir çiçektir.

Begonya: Begonyalar hem dış mekanlarda hem de evlerde rahtlıkla yetişebilen göz alıcı çiçektir. Begonyanın çiçekleri çok renkli ve görünümü çok iç açıcıdır. Yaprakları parlaktır, bulunduğu yere ayrı bir hava katar.

Kırmızı gül: Dünyanın en güzel kokan, en romantik ve çeşidi, rengi çok olan bir çiçektir. Bahçelerin vazgeçilmezi, gönüllerin sultanıdır. Güller aşkı anlatır, sevgiyi anlatır, mutluluğu anlatır. Adına ne şarkılar ne türküler yazılmıştır. İnsanların en mutlu günlerinin şahididir onlar. Nicelerini barıştırıp bir araya getirmiştir. Tatlısı ve reçeli yapılan nadide çiçektir.

Müge çiçeği: Baharın geldiğini ilk ondan haber alırız. Kırılgan ve mis kokusuyla her tarafı sarar, uyandırır. Küçüktür ama bir o kadar da şık ve alımlıdır. Bu nedenlerle müge çiçeği, hep çiçek sıralamalarında yerini bulmuştur.

Ortanca: Ülkemizde çok bulunan ve çok tercih edilen bir çiçektir. Geniş dış mekanların en güzel görünümlü yapısına sahiptir. Güzel renkleri olan bahçe çiçeğidir.

Lale: bu çiçeğin son derece özel bir hikayesi vardır. Birçok tarihi olaylara şahitlik etmiştir. Güzel çiçekleri ile süs bitkisi olarak yetiştirilir ve birçok ülkenin ekonomik kaynağıdır. Osmanlı sanatlarının göz bebeğidir. Edebiyatta çok sık konu edilir. Daha çok park ve bahçelerin güzelliğini tamamlar ve insanı çok mutlu eder. Fotoğrafların vazgeçilmez fonudur. Soğanlı bir bitkidir, birkaç yıl iyi takip edilirse tekrar tekrar soğanından yetiştirilir.

Karanfil: Karanfil pembe, beyaz, kırmızı ve mor renkleri ve kokusuyla insanları mest eder. Çok türküye, şarkıya ve şiire konu olmuştur. Narin, kırılgandır sevgi ve bakım ister.

Zambak: Genellikle soğan ile üretilip yetiştirilen mevsimlik çiçektir. Çok çeşidi vardır, evlerde ve bahçelerde yetiştirilir. Zambak da diğer çiçekler gibi bahar şarkılarına, türkülere, şiirlere ve romanlara konu olmuştur. Beyaz çiçekleri ve içinden sarı tomurcukları vardır, etrafa mis gibi koku yayar.

Kasımpatı: Diğer adı krizantem olarak bilinen kasımpatı, papatyagiller familyasındandır. Kasım ayında birden bahçelerde görülen ve bu ani patlamasından dolayı ismini kasımpatı olarak kaldığı düşünülen bir çiçektir. Çok renkleri olan ve çok katlı gelişen güzel bir çiçektir. Kimi zaman bitmeyen aşkların, kimi zamanda platonik sevdaların kahramanı olmuştur. Bazen cenaze çiçeği, bazen de çaresiz insanlara yazılan şiirlerde konu olmuştur.

Nergis: Soğuk havalar direnç gösteren, daha çok beyaz ve sarı renklerin çok olduğu bir bitkidir. Onlarca çeşidi vardır ve daha çok süsü bitkisi olarak yetiştirilir. Doğada kendiliğinden yetişen farklı çeşitleri de vardır. Güzel kokar ve çevrede kalıcı bir koku bırakır. Diğer çiçekler gibi bunu da bir sevda hikayesi vardır. Şiirlere, şarkılara konu olmuştur.

Sümbül: Sümbül, soğanlı yetiştirilen bitkilerdendir. Çok güzel kokar, lale gibi Avrupa'ya Türkiye'den gitmiştir. Hollanda'da yetiştirilen türlerinin soğanları daha iridir ve çiçeklerinin renkleri daha parlaktır. Sümbül bahçelerde ve evlerde güzel kokusu olduğu için yetiştirilir. Birçok şair ve yazarımız bu çiçekten esinlenerek, şiirler yazmışlardır. Diğer çiçek isimleri gibi sümbül de kız çocuklarına ad olarak konur.

Nilüfer: Çamurlu noktalarda yetişen nilüfer çiçeği, aslında dünyanın en zarif ve temiz çiçeğidir. Çünkü kendini temizleme özelliğine sahiptir. Çeşitli efsaneler konu olmuş su bitkisidir. Ebatları farklı farklıdır, zihnin duruluğunu ve ruhun saflığını temsil eden lotus çiçeğidir. Beyaz, mavi, mor, kırmızı ve pembe renkleri bulunur.

Menekşe: Dünyanın birçok yerinde yetişen menekşe, baharla birlikte nemli bahçelerde çayırlarda ve ormanda kendisini göstermeye başar. Güzel renkleri ve mis kokularıyla en çok sevilen kır çiçekleridir. Kız çocuklarına isim olarak verilir, şiirlere, şarkılara konu olmuştur.

Papatya: Başların tacı, kırların güzel çiçeği, tangoların rengidir papatya. Filmlerin ana sahnesi, fotoğrafların en beğenileni, aşk fallarının bakıldığı çok özellikli bir kır çiçeğidir. Farklı renkleri bulunur, fakat o sarı ve beyaz rengi kalplerimiz sultanıdır. Baharın geldiğini, doğanın uyandığını haber verir ve insanların mutluluk kaynağıdır. Papatya güzel çiçek olmasının yanı sıra, sağlık açısından faydaları saymakla bitmez. Cilt bakımında, saç bakımında ve sakinleştirici olarak çayı çok önemlidir.

Açelya: Orman gülü olarak bilinen açelya, farklı renklerde birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Dış mekanlarda yetiştirilmez, ev çiçeğidir. Renkleri, yaprakları çok güzeldir ve bol miktarda çiçek açar. Saksıda yetiştirilir, cam kenarlarını süsler.

Leylak: Dünyanın birçok yerinde yetişir. Zeytingiller familyasından gelir. Mor, beyaz ve mavi renkleri bulunur ve salkım biçiminde büyürler. Kokusu metrelerce alana yayılır, insanları mest eder. Fazla bakım istemez, kışın dahi seralarda yetiştirilir, bol çiçek açar.
Son Güncelleme : 20.01.2024 10:09:18
Çiçek Çeşitleri ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Çiçek Çeşitleri Yorumları
şifre

1 Yorum Yapılmış "Çiçek Çeşitleri"
Eşim çiçekleri çok seviyor ve evimizin küçük bir balkonu var. Balkonda çeşit çeşit rengarek çiçekler yetiştirmek istiyor. Evde balkonda yetiştirebileceğimiz çiçek çeşitleri nelerdir?
Kansu . 01.10.2018 15:02:46
CEVAP YAZ
Borç Çeşitleri
Borç Çeşitleri
Borç Çeşitleri, Yapılan alışveriş sonucu ortaya çıkan vereceğin ödemesinin belli bir süreliğine ve şartlara göre ertelenmesiyle ortaya çıkan ya da geçici bir süreliğine geri verilmek üzere alınan para veya mala borç adı verilmektedir. Her iki durumda...
Bulmaca Çeşitleri
Bulmaca Çeşitleri
Bulmaca Çeşitleri; Hem gazetelerde hem de dergilerde bulunan farklı farklı çeşitleri olan ve bulunması istenen şeyi zihin ile düşündürerek bulmayı amaçlayan bilgi yoklama ya da kelime bulma oyunlarına bulmaca denir. Bulmaca çözen bireylerin zekâ, man...
Sos Çeşitleri
Sos Çeşitleri
Sos çeşitleri, birçok baharat ve sebzenin birleştirilmesiyle hazırlanan karışımlara sos denir. Yemekler için farklı lezzetlerde ve çok sayıda soslar yapılmaktadır. Sos farklı kültürlerde daha yaygın olarak kullanılan bir lezzettir. Sos çeşitlerini he...
Yeşil Fasulye Çeşitleri
Yeşil Fasulye Çeşitleri
Fasulye çeşitleri, Oldukça yüksek besin değeri ile enerji deposu olan fasulye yaz kış demeden tüketilmesi mümkün olan bir besindir. İçerdiği yüksek protein değeri ile kuru fasulye diyet programlarında da yer alır. Kalp sağlığından, yorgunluğa kadar b...
Silah Çeşitleri
Silah Çeşitleri
Silah çeşitleri, aslında oldukça fazla olmaktadır. Silah hem savunma amacı ile hem de av vb. Hobiler için kullanılan aletlerdir. Geçmişte silah olarak daha çok oklar kullanılırken, gelişen dünyada artık birçok silah üretimi yapılmaktadır. Kullanım se...
Ağda Çeşitleri
Ağda Çeşitleri
Ağda Çeşitleri; Kadınların vücut kıllarının temizlenmesi için kullandığı malzemedir ağda. Ağda yerine jilet ya da lazer yöntemleri de vardır. Fakat jilet pratik olmakla beraber kıl köklerini kuvvetlendirir, kılların daha hızlı çıkmasını sağlar, daha ...
Marul Çeşitleri
Marul Çeşitleri
Marul çeşitleri, her türlü toprakta kolaylıkla yetişebilen bir sebze olan marul salataların vazgeçilmez ana maddesidir. 2-3 ay gibi kısa sürede açık veya kapalı alanlarda yetişebilir. Nemli ortamları oldukça severler. Ülkemizde çok çeşidi yetişmekted...
Kuru Fasulye Çeşitleri
Kuru Fasulye Çeşitleri
Kuru Fasulye Çeşitleri, Kuru fasulye Türk mutfağının asırlardır vazgeçemediği gibi herkesin sevdiği bir yemektir. Besleyici değeri bakımından çok zengin içeriğe sahip olan kuru fasulye, isteğe göre yapılan birçok çeşidi vardır. Bunların içerisinde ku...
Kültür Çeşitleri
Kültür Çeşitleri
Kültür Çeşitleri, Kültür; İnsan türüne özgü olan bilgi, inanç ve davranışlar bütünü ve bu bütünlerin parçası olan maddi nesneler olarak tanımlanır. Sözlük anlamı ile kültür ise; Bir toplumun duyuş ve düşünüş birliğini meydana getiren, gelenek durumun...
Tost Çeşitleri
Tost Çeşitleri
Tost çeşitleri, aslında kişinin damak tadına göre çok farklılık gösterebilmektedir. Ancak bugün burada temel olarak tercih ettiğimiz tost çeşitlerinden bahsedeceğiz. Tostlar bildiğiniz gibi kahvaltılıkların en pratik olanı olmaktadır. İki ekmek arası...
Bant Çeşitleri
Bant Çeşitleri
Bant çeşitleri, sağlık alanında kullanılan bantlardan tutunda, evlerde, ofislerde ya da paketleme yapılan yerlerde bulunmaktadır. İlerleyen teknoloji ve ortaya çıkan değişik ihtiyaçlar sonucunda bant çeşitlerinin kendi içerisinde de değişik özellikle...
Mısır Çeşitleri
Mısır Çeşitleri
Mısır çeşitleri: Ülkemizde birçok bölgede yetiştiriciliği yapılan mısır oldukça dayanıklı olması bakımından her tür iklim yapısına uygundur. 2 metreye kadar uzayabilen saplarda yetişen ve oldukça faydalı bir tahıl olan mısır birçok çeşitte yetiştiril...

 

Borç Çeşitleri
Bulmaca Çeşitleri
Sos Çeşitleri
Yeşil Fasulye Çeşitleri
Silah Çeşitleri
Ağda Çeşitleri
Marul Çeşitleri
Kuru Fasulye Çeşitleri
Kültür Çeşitleri
Tost Çeşitleri
Bant Çeşitleri
Mısır Çeşitleri
Izgara Çeşitleri
Gaz Çeşitleri
Metal Çeşitleri
Doğru Çeşitleri
Dondurma Çeşitleri
Patates Çeşitleri
Ses Çeşitleri
Kayısı Çeşitleri
Saat Çeşitleri
Baklava Çeşitleri
Teleskop Çeşitleri
Matkap Ucu Çeşitleri
Telefon Çeşitleri
Diyet Çeşitleri
Ayı Çeşitleri
Döner Çeşitleri
Makas Çeşitleri
Pilav Çeşitleri
Popüler İçerik
Izgara Çeşitleri
Izgara Çeşitleri
Izgara Çeşitleri, kırmızı et, tavuk eti, balık eti gibi çeşitli et ürünlerinden ateş ile ızgara ızgara üzerinde yapılan ana yemeklerdir. Ülkemizde hem...
Gaz Çeşitleri
Gaz Çeşitleri
Gaz Çeşitleri; Gaz; maddenin üç halinden olup en düzensiz olanıdır. Gaz tanecikleri arasındaki boşluk çok fazladır, tanecikleri hem öteleme hem de tit...
Metal Çeşitleri
Metal Çeşitleri
Metal çeşitleri, fiziksel ve kimyasal özelliklere dayalı olarak farklılık göstermektedir. Metallerin çoğu, sıvı benzeri hareket gösteren civa haricind...
Doğru Çeşitleri
Doğru Çeşitleri
Doğru Çeşitleri, Doğru her iki tarafı da sonsuz uzanan noktalara denilmektedir. Başka bir deyişle doğru, her iki yönden sonsuza kadar giden aynı nokta...
Dondurma Çeşitleri
Dondurma Çeşitleri
Dondurma Çeşitleri, dondurma dört mevsim herkesin en çok severek tükettiği ve özellikle yaz aylarının en vazgeçilmez muhteşem lezzete sahip olan serin...
Patates Çeşitleri
Patates Çeşitleri
Patates çeşitleri. Dünyada genelinde yaygın olarak tüketilen patates, mutfakların bir numaralı sebzesidir. Kızartması, püresi, kumpiri ile patatesi se...
Ses Çeşitleri
Ses Çeşitleri
Ses çeşitleri, doğumdan itibaren var olan bir oluşumdur. Akciğerden gelen hava ses organlarının yardımı ile şekillendirilip kulağın duyabileceği titre...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Borç Çeşitleri
Bulmaca Çeşitleri
Sos Çeşitleri
Yeşil Fasulye Çeşitleri
Silah Çeşitleri
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ocak - 2024